Αλύγιστος Ολυμπιακός «άλωσε» το Βελιγράδι με τεράστια ανατροπή!

Αλύγιστος Ολυμπιακός «άλωσε» το Βελιγράδι με τεράστια ανατροπή! 28/03/2024
Παρτιζάν-Ολυμπιακός

Με ένα μαγικό τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός γύρισε από την... κόλαση του -13 και νίκησε με 74-69 την Παρτιζάν, μέσα στο Βελιγράδι, μένοντας στη διεκδίκηση της τετράδας της Euroleagua.

«Κλειστό» ήταν το ματς στα πρώτα τέσσερα λεπτά (7-9), με τους «ερυθρόλευκους» στη συνέχεια να «πληρώνουν» τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και την Παρτιζάν να ξεφεύγει στο +7 (20-11) με τους Πάντερ και Καμίνσκι, στο 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι Πειραιώτες έσφιξαν περισσότερο αμυντικά, πήραν τα ριμπάουντ και με τους Φαλ, Παπανικολάου και Γουίλιαμς-Γκος μείωσαν τη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου, με επιμέρους σκορ 2-6 (22-17).

Με συνολικά καλή άμυνα και μπροστάρη τον Γουίλιαμς-Γκος με τα κλεψίματά του, ο Ολυμπιακός πλησίασε στο καλάθι (25-23), στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Η Παρτιζάν αντέδρασε με ένα τρίποντο του Σμαϊλάγιτς (28-23), με τους «ερυθρόλευκους» να συνεχίζουν την καλή τους άμυνα, να υποχρεώνουν σε απανωτά λάθη τους γηπεδούχους και να ισοφαρίζουν (28-28), στο 17’. Με σερί 5-0 από τους Ντόζιερ και Καμίνσκι απάντησαν οι γηπεδούχοι, με τον ΜακΚίσικ να μειώνει στο τρίποντο (33-30), στο 19’. Ωστόσο, οι Πειραιώτες έκαναν τραγικό φινάλε, καθώς μετά από φάουλ για βολές που κέρδισε ο Πονίτκα από τον Λαρεντζάκη ο ΜακΚίσικ συνέχισε τη φάση και χρεώθηκε με αντιαθλητικό, με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να βρουν από αυτό σερί 6-0 για το +10 (40-30) και τον Γουίλιαμς-Γκος να μειώνει στο τέλος σε 40-32.

Με τον Καμπόκλο να κάνει μεγάλη «ζημιά» με τα επιθετικά του ριμπάουντ, η Παρτιζάν ξέφυγε ξανά στο +10 (46-36), στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν τις κακές επιλογές στην επίθεση, μένοντας χωρίς σκορ, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν ακόμη και στο +14 (52-38), στο 26’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε με τους Κάαναν και Γουίλιαμς-Γκος να βρίσκουν τρίποντα και να ρίχνουν τη διαφορά (54-44), αλλά χάρη στον «ζεστό» Πάντερ οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +13 (59-46).

Με τρομερές άμυνες και εξαιρετικούς τους Γουόκαπ, Παπανικολάου και Γουίλιαμς-Γκος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο, μπαίνοντας με σερί 12-0 και μειώνοντας στον πόντο (59-58), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Με καλάθι του Πονίτκα έσπασε το… ρόδι η Παρτιζάνν, με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με ένα δικό τους σερί 6-0 με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου για το +3 (61-64), στο 36’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Πάντερ για το προσπέρασμα (65-64), με τους Γουόκαπ και Λαρεντζάκη να αντιδρούν για το νέο προβάδισμα (65-68), με τον Καμίνσκι να ισοφαρίζει (69-69), στα 45’’ πριν τη λήξη. Το κάρφωμα του Φαλ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά, με τους γηπεδούχους να αστοχούν και τον Γουίλιαμς-Γκος να σημειώνει 2/2 βολές, για το +4 (69-73), στα 13,4’’. Ο Πάντερ αστόχησε σε τρίποντο, με τον Φαλ να κάνει 1/2 από τη γραμμή και να διαμορφώνει το τελικό 69-74!

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74