ΒΙΝΤΕΟ: Αποκλεισμός-σοκ για την Μπάγερν με ήρωα Έλληνα τερματοφύλακα!

ΒΙΝΤΕΟ: Αποκλεισμός-σοκ για την Μπάγερν με ήρωα Έλληνα τερματοφύλακα! 14/01/2021

Απίθανο κι όμως αληθινό. Η κάτοχος του Κυπέλλου, Μπάγερν, γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό από τον 2ο γύρο με θύτη τη Χόλσταϊν Κίελ του 28χρονου Έλληνα γκολκίπερ Ιωάννη Γκέλιου (2-2 κ.α., παρ., 6-5 πεν.), ο οποίος χρίστηκε ήρωας αποκρούοντας το πέναλτι του Ρόκα στη ρώσικη ρουλέτα!

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ μπήκε δυνατά και στο 14’ άνοιξε το σκορ με τον Γκνάμπρι. Όμως, σε ένα ακόμη παιχνίδι πλήρωσε τα αμυντικά κενά της. Η Χόλσταϊν Κίελ, στην πρώτη τελική της στο ματς, έφτασε στην ισοφάριση με τον Μπαρτέλς στο 37’. Βέβαια, το 1-1 του ημιχρόνου δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα, αφού η Μπάγερν έχασε πολλές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά της.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48’, οι Βαυαροί πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ με τον Σανέ. Η ομάδα από το Κίελο δεν το έβαλε κάτω και είχε τις στιγμές της για να «πληγώσει» δεύτερη φορά τη μεγάλη αντίπαλό της. Η Μπάγερν θα μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς, αλλά δεν το έκανε και όλα ήταν ανοιχτά μέχρι το τέλος. Και τελικά το «πλήρωσε», καθώς οι γηπεδούχοι στην τελευταία φάση του αγώνα, ισοφάρισαν με τον Βαλ στο 95’, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στην ημίωρη παράταση δεν άλλαξε τίποτε και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Τα πέντε πρώτα πέναλτι ήταν εύστοχα και οι παίκτες των δύο ομάδων θα εκτελούσαν από ένα εναλλάξ. Ο Ρόκα ήταν μοιραίος για τη Μπάγερν Μονάχου και ο Μπαρτέλς έκανε το 6-5 για τη Χόλσταϊν Κίελ που πήρε μια τεράστια πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Γερμανίας.